Asi se budu živit věštěním...

3. června 2013 v 19:10 | Taika |  Všeobecně
... ale uhodnout toto téma týdne bylo nasnadě. Nevadí, aspoň to není podobná kravina jako posledně.

Legrační. Ne povodně, ale to, jak se my Češi snažíme dělat si ze všeho srandu, i z toho, že se nám topí sousedi. Sice jsou některé ty vtípky poněkud nevhodné, ale zatím si z toho pořád utahujeme. Až přestaneme, bude toho už i na nás moc.
Ale že je tam opravdu hnusně...

Mám jednu takovou naivní neuskutečnitelnou představu, sen. Že se jednou podaří navrátit krajinu do původního stavu, v jakém byla kdysi... Že lesy budou téměř neprostupné, pokud náhodní chodci a lovci neznají zvěří vyšlapané stezičky. Že řeky budou poklidně meandrovat, aniž by jim v cestě stály přehrady. A když se řeka rozlije, vpije to les, louka a okolní krajina. Jsem asi "šáhlá."

Ale něco na tom možná bude. Stejně tak, že se začaly domy stavět v údolí podél řek. Možná se pletu, ale když se podívám zpět někam opravdu hodně, hodně daleko: kolik hradišť nebo osad bylo poblíž řeky? Málo, ne? Kdysi byli lidé donuceni ve vlastním zájmu žít v souladu s tím, jak se vyvíjely přírodní podmínky kolem nich. Věděli, jak předejít vyplavení vesnice vodou, vypozorovali, jak poznat, že měla přijít sucha, kdy bude neúroda a jestli bude ten který rok dost zvěře v lesích.
A my, lidé dnešní, sice o tolik technicky napřed, ale přesto nejsme schopní si uvědomit, že narovnat koryto řeky není zrovna prima nápad a že přehrady to nezachrání, že když už jsme to koryto narovnali, takže není schopné pojmout tolik vody, že bychom se neměli pokoušet u něj bydlet, jako jehně ve lvím doupěti.

Historia magistra vitae.
To neplatí jen pro pohromy, jež jsme si na sebe přivodili. Ne?

Toto je můj názor. Možná si říkáte, že dneska na lidstvo držkujem všichni, a že bychom se radši měl hromadně pokoušet o to, aby se na lidi držkovat nemuselo. Dobře, tak mi pomozte.
Toto je můj názor. Do toho, směle jej vyvraťte, chcete li.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | E-mail | Web | 3. června 2013 v 19:49 | Reagovat

Ne, určitě nejsi šáhlá. ;) Taky jsem si říkala, že lidé přírodu příliš změnili k obrazu svému a ne vždy jí rozuměli, vyšťavují ji stále a vytrvale, v čr snad není místa, které by bylo čistě bez zásahu a nevím jak je na tom svět, ale myslím, že těch míst ubývá.
Bude to znít divně, jsem taky člověk, ale je čas, aby nám to příroda vrátila. Nejsem si jistá, jestli je ještě čas na obnovení, ale jasné je jedno- člověk by musel jít stranou.
Je to hezký sen, návrat do dějin tam, než nastal zlom a člověk si začal vyskakovat. Kdyby to byla počítačová hra, tak game over a restart, new game.
Tak mě to téma rozohnilo, že začínám magořit, vážně promiň. :-)
Je pravda, bylo hezké když lidé žili v souladu s přírodou, ale dnes za existenci dnešních lidí (a já si nenalhávám že jsem jiná) by to nebylo možné. Kdyby byl nový svět, přála bych si být jeho součástí, kdoby ne.... Ach jo, těžká filozofie.
Historia Magistra Vitae- to mám taky v sešitě dějepisu...Jo dějiny jsou poučné, ale nikdo se z nich nepoučil.
Tak se měj a sorry za délku. :D

2 Taika Taika | Web | 3. června 2013 v 20:11 | Reagovat

[1]: A na to celé si plácnem. ^_^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama