Červen 2013

Víry

5. června 2013 v 0:05 | Taika
Točí se víry pod kalným jezem
Trhají, stahují hladinu ke dnu
Voda a bahno odplaví meze
Všechny mé myšlenky splývají v jednu

Pak čirý vodopád čisté vody
Odplaví zbytek drnů a kal
Kolik jen voda napáchá škody
Protože člověk jí mnoho vzal

Zkusil ji spoutat a zavřít v řece
Přehradit ji a nový směr jí dát
Znečistil, když myl si v ní ruce
Bílý šat vod, kdysi však měl ho rád

Asi se budu živit věštěním...

3. června 2013 v 19:10 | Taika |  Všeobecně
... ale uhodnout toto téma týdne bylo nasnadě. Nevadí, aspoň to není podobná kravina jako posledně.

Legrační. Ne povodně, ale to, jak se my Češi snažíme dělat si ze všeho srandu, i z toho, že se nám topí sousedi. Sice jsou některé ty vtípky poněkud nevhodné, ale zatím si z toho pořád utahujeme. Až přestaneme, bude toho už i na nás moc.
Ale že je tam opravdu hnusně...

Mám jednu takovou naivní neuskutečnitelnou představu, sen. Že se jednou podaří navrátit krajinu do původního stavu, v jakém byla kdysi... Že lesy budou téměř neprostupné, pokud náhodní chodci a lovci neznají zvěří vyšlapané stezičky. Že řeky budou poklidně meandrovat, aniž by jim v cestě stály přehrady. A když se řeka rozlije, vpije to les, louka a okolní krajina. Jsem asi "šáhlá."

Ale něco na tom možná bude. Stejně tak, že se začaly domy stavět v údolí podél řek. Možná se pletu, ale když se podívám zpět někam opravdu hodně, hodně daleko: kolik hradišť nebo osad bylo poblíž řeky? Málo, ne? Kdysi byli lidé donuceni ve vlastním zájmu žít v souladu s tím, jak se vyvíjely přírodní podmínky kolem nich. Věděli, jak předejít vyplavení vesnice vodou, vypozorovali, jak poznat, že měla přijít sucha, kdy bude neúroda a jestli bude ten který rok dost zvěře v lesích.
A my, lidé dnešní, sice o tolik technicky napřed, ale přesto nejsme schopní si uvědomit, že narovnat koryto řeky není zrovna prima nápad a že přehrady to nezachrání, že když už jsme to koryto narovnali, takže není schopné pojmout tolik vody, že bychom se neměli pokoušet u něj bydlet, jako jehně ve lvím doupěti.

Historia magistra vitae.
To neplatí jen pro pohromy, jež jsme si na sebe přivodili. Ne?

Toto je můj názor. Možná si říkáte, že dneska na lidstvo držkujem všichni, a že bychom se radši měl hromadně pokoušet o to, aby se na lidi držkovat nemuselo. Dobře, tak mi pomozte.
Toto je můj názor. Do toho, směle jej vyvraťte, chcete li.